רשימת הסיפורים

חיפוש לועזי

חיפוש עברי

 

              

מעשה בוך

ספר מעשיות

העמוד הראשון של מהדורת פרנקפורט 1708

 

מבוא

מעשה בוך (נהגה "מַיְיסֶה בּוּך", יידיש: 'ספר מעשיות') הוא קובץ של כ-257 סיפורים, ומעשיות המבוססים בעיקר על סיפורים תלמודיים ומדרשיים. חלק מן הסיפורים מקורו במסורת שבעל-פה של יהודי אשכנז.

הקובץ נדפס ביידיש בבאזל בשנת 1602, אך הסיפורים הועלו ככל הנראה על הכתב בקבצים שונים (שלא שרדו) כבר במאה החמש-עשרה, והתבססו בחלקם על סיפורים שעברו בעל פה מהמאה השלוש-עשרה לפחות.

הספר נכתב בלשון עממית ונועד להיות מעין ספר הדרכה לאנשים (בעיקר נשים) שלא ידעו עברית ולא הכירו את הספרות המדרשית.

כ-154 מהסיפורים נלקחו מהתלמוד ומהמדרש. בקובץ ישנם גם כ-40 סיפורי שבחים המביעים כבוד והערצה לחסידי אשכנז מימי הביניים כגון רבי שמואל החסיד, בנו רבי יהודה החסיד ותלמידו של זה האחרון – אלעזר מוורמייזא. זהו בעצם קובץ ההגיוגרפיה היהודי הקדום ביותר הידוע לנו.

המלומד והפולקלוריסט היהודי-רומני, משה גסטר תרגם את הספר לאנגלית והוציא אותו לאור בשנת 1934 תחת השם Ma'ase-Book. מאחר ואין יותר זכויות יוצרים על התרגום האנגלי אני מעלה אותו לרשת כבסיס נתונים. בסיס הנתונים מאפשר מעבר מהיר מסיפור לסיפור על פי רצף הסיפורים וחיפוש בטקסטים הלועזיים.

למעט סיפורים בודדים הספר לא תורגם עד היום לעברית. למיטב ידיעתי חוקרים באוניברסיטת בר-אילן שוקדים בימים אלה על התקנת מהדורה עברית מדעית מוערת של הספר.

בשלב זה העליתי לאתר שלי כמאתיים מסיפורי הקובץ. הכוונה היא להשלים את המלאכה במהלך השנה הנוכחית ובמקביל לתת גם תרגום עברי של הסיפורים.

 

עשרים מן הסיפורים (5, 6, 8, 35, 36, 138, 139, 142, 165-158, 194, 199, 209 ו-222) תורגמו לעברית מן המקור היידי ועובדו על ידי ד"ר אריאלה קרסני ומופיעים כאן ברשותה. אני מודה לה על תרומתה לפרויקט.

חלק מסיפורים שתורגמו על ידה ניתן למצוא באתר שלה באינטרנט:

אריאלה קרסני: סיפורי הפלאות של ר' שמואל ור' יהודה החסיד.

אריאריאלה קרסני: סיפורי אגדות מתוך 'מעשה בוך'

 

אשמח לקבל תיקונים והערות על הפרויקט. אפשר ליצור אתי קשר דרך כתובת הדוא"ל שלי: yoelprz@netvision.net.il

 

ד"ר יואל פרץ

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

אתר זה מהווה חלק מאתר מס"ע – המרכז לסיפורי עם ולפולקלור

 

 

 

 

רשימת הסיפורים

חיפוש לועזי

חיפוש עברי