מס"ע

 

מרכז סיפורי עם ופולקלור

 

C. F. F

Center of Folktales and Folklore

 

חזרה לדף הראשי

פינת המדרש

     מספרי סיפורים ישראליים אינם מרבים להשתמש בחומרים הלקוחים ממקורות מדרשיים ותלמודיים. העיון בטקסטים המשוקעים בספרים תורניים, שחלקם כתובים בארמית ולשונם מאוד לקונית, מרתיע רבים מהם מלהגיע לאוצרות הגנוזים האלה ולשלבם במופעיהם.

     בפינה זו אנסה להביא סיפורים מדרשיים ממקורות שונים בצורה שתאפשר למספרים ולקוראי האתר שלי, הצצה לתוך עולם עשיר זה שהוא חלק בלתי נפרד ממורשתנו הלאומית והדתית כאחד.

 

1.  כוחה של אשה

2.  ריקוד של אהבה

3.  בין תורה לנערה

4.  איש הציפורים מבבל

5.  הניסוי האכזרי

 

מקורות ביבליוגראפיים

     למי שמבקש להרחיב השכלתו בתחום הסיפור המדרשי ומחפש דרך נוחה לעשות זאת בלי לצלול בים התלמוד והמדרשים, אני מציע לעיין בספרים הרשומים להלן. אני מוסיף כמה מלות הסבר על כל ספר כדי לתת מושג ראשוני מה עשוי הקורא למצוא בו.

 

ממקור ישראל- מעשיות וסיפורי עם

אסף והעתיק מיכה יוסף בן-גריון (ברדיצ'בסקי), הוצאת דביר תשכ"ו (1966).

     מדובר באוסף של 923 סיפורים שהועלו על הכתב באלף וחמש מאות השנים האחרונות (מתקופת התלמוד ועד ראשית המאה העשרים). הספר אינו זמין בחנויות. תצטרכו לחפש אותו בספריות. ברדיצ'בסקי עשה עבודת מופת וליקט לתוך ספרו ממיטב הסיפור העממי והמדרשי, כשהוא מקפיד להביא את הסיפורים בלשונם המקורית וללא עיבודים. בניגוד לביאליק ורבניצקי שקדמו לו ב"ספר האגדה", נמנע ברדיצ'בסקי לכלול בספרו חומר מדרשי שאינו נושא אופי עלילתי. כל החומר הוא מה שמכונה "סיפורים נטו". הוא גם לא היסס לכלול בקובץ סיפורים ארוטיים, סיפורי כשפים וכדומה.

 

השוק. הבית. הלב – אגדות תלמודיות

רות קלדרון, הוצאת כתר, 2001.

     לקט של 18 אגדות מן התלמוד והמדרש. חלק ניכר מהן עוסק בנשים ובארוטיקה. בכל סיפור מובא המקור המדרשי, עיבוד מודרני חופשי של המחברת ודברי הסבר ופרשנות. קלדרון מספרת את הטקסטים העתיקים מחדש בלשון מודרנית, מרחיבה אותם ויוצקת לתוכם את רגשותיה כאשה וכך מצליחה לקרב אותם לקורא המודרני.

 

מסכת גברים: רב והקצב ועוד סיפורים – על גבריות, אהבה ואותנטיות בסיפור האגדה ובסיפור החסידי

אדמיאל קוסמן, הוצאת כתר, 1983

     לקט של 20 אגדות ממקורות תלמודיים, מדרשיים וחסידיים. מבחינות מסוימות הוא משלים את ספרה של קלדרון בהציגו את נקודת המבט הגברית, אך הוא שונה ממנו מאוד באופיו. גם כאן מובא הטקסט המקורי ולצדו דברי הסבר ופרשנות.

 

     אלו הן רק שלוש דוגמאות מתוך רבות. בעתיד אשתדל להרחיב את הרשימה ולהוסיף עליה.