חזרה לדף השער

 

עם מותו של יצחק נבון ז"ל

עם מותו של יקירנו יצחק נבון ז"ל, איבד מכון מעלה אדומים והעומד בראשו ידיד אמת, שליווה באהדה רבה, בהתעניינות אמיתית ובחום את מפעלינו לשימור השפה ופרסום אוצרותיה. אנו מביאים כאן סרטון המתעד את טקס הענקת הכרך הראשון של האודיסאה ליצחק נבון במוזיאון קסטל שבמעלה אדומים, לרגל מלאת לו תשעים שנה, והוקדש לו תחת השם "שי לנבון". הסרטון מלווה במבוא קצר ודברי הוקרה לאיש. את הכרך השני שיצא לא מזמן הספקנו להעניק לו בביתו באופן אישי. ראש עירית מעלה אדומים העניק את הכרך לנשיא המדינה הנוכחי, מר ראובן ריבלין במשכן נשיאי ישראל. יהיו דברים אלה בגדר יד זיכרון לאישיות רוממה ואדם רב זכויות ומידות תרומיות ועתיר מעללים.

לצפייה בסרטון

 

יצחק נבון במוזיאון קסטל

השקת הספר "שי לנבון – האודיסאה בתרגום כפול ללאדינו ולעברית"

שהוקדש ליצחק נבון במלאת לו תשעים שנה ונמסר לידיו בטכס מרגש שנערך במוזיאון קסטל (2012)

 

יצחק נבון היה הפטרון המובהק של תחיית העיסוק בלאדינו ותרבותה בישראל בדורנו. בהתייצבו בראש הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו, שהוקמה בתוקף חוק שחוקקה הכנסת, העניק לגוף הזה יוקרה רבה, שהקרין עליה מתוקף מעמדו ואישיותו. אולם לא היה זה רק עניין של כבוד, יצחק נבון היה קשור בטבורו לעולמה של הלאדינו, תרבותה העממית והיצירה הספרותית הקלאסית שנוצרה בה. בהנהגתו, יזמה הרשות הלאומית ללאדינו מפעלים חשובים לחישוף אוצרות הלאדינו לדורותיה, פרסומם והפצתם בחוגים רחבים של החברה בישראל. חלק מן המפעלים האלה בוצעו בידי "מכון מעלה אדומים לתיעוד הלאדינו ותרבותה" שנוסד במעלה אדומים בידי חוקר הלאדינו ותרבותה, ד"ר אבנר פרץ. בין אלה ניתן למנות את הופעת המילון המקיף לשפת לאדינו "לשון מאספמיא" – המילון הרחב מסוגו (למעלה מ-50,00 ערכים!) שעליו שקד ד"ר פרץ בסיועה של עובדת המכון, גלאדיס פימיינטה, במשך שבע שנים! המפעל מומן בחלקו ע"י הרשות הלאומית ללאדינו, ויצחק נבון עקב בעניין ואהדה אחר צמיחתו (כמו שליווה גם פעולות חשובות אחרות של מכון מעלה אדומים). מפעל אחר הוא תערוכת "לשון מאספמיא – 500 שנות הספר בלאדינו", שהאוצר שלה היה ד"ר פרץ, שהוזמנה, ביזמתו של יצחק נבון, ומומנה ע"י הרשות והתבססה על אוצר ספרי הלאדינו (אחד מן השלשה הגדולים בעולם) של מכון מעלה אדומים. התערוכה הוצגה ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים לרגל שנת היובל למדינת ישראל. אחר כך סבבה במשך שנתיים ימים בשבע ערים מרכזיות בספרד ועוררה עניין רב ותשומת לב ציבורית.

במלאת שמונים שנה ליצחק נבון הוציא מכון מעלה אדומים לכבודו (שוב בהזמנת הרשות ובמימונה) את הספר "דעת לנבון – לקט מעם לועז בראשית". הרעיון לספר היה של יצחק נבון בעצמו.

כעבור עשר שנים, במלאת לו תשעים שנה, כיבד מכון מעלה אדומים את יצחק נבון בהוצאת ספר נוסף לכבודו – "שי לנבון" – הכרך הראשון של האודיסיאה, בתרגום כפול ללאדינו ולעברית, מעשה ידיהם של משה העליון ואבנר פרץ. על התרגום הזה שקדו שני המתרגמים במשך חמש שנים. ניתן לראות בתרגום האודיסיאה ללאדינו גולת כותרת של היצירה הספרותית הקלאסית (מקור ותרגום) בלאדינו בכל דורותיה! במבוא לספר כתב ד"ר פרץ: "...אין כמו היצירה הזו בהיקפה הרחב, בלשונה ההדורה השואבת מכל מכמני הלאדינו לדורותיה, כדי לציין ולחגוג, מלאת תשעים שנה ליקירנו יצחק נבון, שהתייצב על משמר הלאדינו [...] הוא רשאי לראות ביבול הספרותי הזה עדות לחיוניותה של הלאדינו והוכחה להצלחת מפעל תחיית הלשון שיש לו בו חלק נכבד."

הספר הוגש ליצחק נבון בטכס חגיגי ומרגש, שהונחה בידי דן כנר, באכסניה שאין יפה ממנה לאירוע זה – מוזיאון הצייר משה קסטל. קסטל, כמו יצחק נבון, היה בן למשפחה ספרדית ששרשיה נטועים מזה מאות שנים בארץ ישראל. ברבות מיצירותיו המוצגות במוזיאון, הציב במכחול ובצבע עדות לחיים בארץ ישראל הישנה והטובה, ממש כיצחק נבון שנתן להם ביטוי ב"בוסתן הספרדי" שלו. במסגרת הטכס היפה, הוגשה ליצחק נבון מזוזה מהודרת מיצירת משה קסטל. בדברי התודה שהשמיע יצחק נבון בטכס, העלה זכרונות מימי היותו תלמידו של ר' יהודה קסטל, אביו של הצייר, והעלה כדרכו חיוכים על שפתי הנוכחים בהתייחסו לזיכרונותיו מאותה תקופה. בחלק האמנותי של הטכס ניגן אמן הגיטרה והקומפוזיטור דניאל עקיבא ושרה הזמרת כוכבה לוי, אלמנתו של יצחק לוי, חבר נעורים וידיד קרוב של יצחק נבון, בן לשכונת אהל משה (היא היא "הבוסתן הספרדי") ומחלוצי חישוף אוצרות המוזיקה של הלאדינו. הייתה בכך סגירת מעגל – מעגל האצולה הספרדית הירושלמית שעימה נמנו יצחק נבון, משה קסטל ויצחק לוי.

לפני חודשים אחדים נשלמה מלאכת תרגום האודיסיאה והופיע הכרך השני של "שי לנבון". הספר נמסר באופן אישי ליצחק נבון בביתו בידי המתרגמים. ראש עיריית מעלה אדומים, מסר את הספר לנשיא המדינה מר ראובן רבלין במשכן נשיאי ישראל. התכנית הייתה לערוך במוזיאון קסטל מפגש של "שלושת הנשיאים" (יצחק נבון, שמעון פרס, וראובן רבלין) ובמעמד הנכבד הזה למסור את הכרך החדש לנשיא החמישי יצחק נבון. כבר נעשו הכנות לכך בתיאום עם בית הנשיא, אולם רצה הגורל ויצחק נבון נפל למשכב והסתלק לבית עולמו טרם שהיה סיפק להוציא את התכנית לפועל. יהיה הספר הזה יד לאדם יקר זה שהקרין מאישיותו הזוהרת על עמו וארצו.