חזרה לדף השער

חזרה לסקירת ספרים

הקופלאס של יוסף הצדיק

אבנר פרץ

הוצאת יד יצחק בן צבי, 2006

 

 

הקופלאס של יוסף הצדיק מאת אברהם טולידו, יצירה פיוטית-דרמטית רחבת היקף, שהיא אולי הבולטת והחשובה בין היצירות המקוריות בשירת לאדינו, מוגשת לקורא העברי בתרגומו האמנותי המעולה של אבנר פרץ, כשהיא מלווה במחקר השוואתי, ביקורתי רב-תחומי, הבוחן את מיקומה של היצירה של פני רצף הספרות היפה בלאדינו. המחקר הזה מגולל את מיקומה של ספרות לאדינו למן הדור שלפני גירוש ספרד ועד למאה השבע-עשרה, תקופה שנחשבה עד כה כ"אילמת" בכל הנוגע ליצירה חילונית קלאסית בלאדינו. הוא חושף שפע של יצירות (או שרידי יצירות) בענפי יצירה שונים: דרמה, ליריקה, שירה נרטיבית, פיוט, מן התקופה האמורה. דוגמאות נבחרות מן השפע הזה מוצגות בגוף המחקר ובתרגום עברי אמנותי. בכל זה יש כדי להטיל אור חדש על ההיסטוריה של הספרות היפה בלאדינו.

 

ד"ר אבנר פרץ הינו חוקר של ספרות לאדינו ותולדותיה. עמית קרייטמן באוניברסיטת בן- גוריון בנגב. משורר ומתרגם. בין המעטים הכותבים היום שירה מקורית מודרנית בלאדינו. פרסם עד היום שני ספרי שירה דו-לשוניים (לאדינו-עברית), שיריו מתפרסמים בבמות ספרותיות חשובות בעולם ההיספאני.

בשנת 1989 זכה בפרס ראשון ובמדליית זהב בתחרות שירה לירית בינלאומית באיים הקנריים שנטלו בה חלק למעלה מאלף משוררים. על מחקרו בספרות לאדינו קיבל את פרס סדן לשנת תשנ"ח.