לרשימת הסיפורים

לדף הראשי של אוצר הסיפורים


אוצר הסיפורים
של יואל פרץ

לסיפור הבא

לסיפור הקודם

סיפור מספר 80


שם הסיפור:

כלב הים הפצוע

על החוף הצפוני, לא הרחק מביתו של ג'ון או-גרוֹאט, התגורר פעם אדם אחד שהרוויח את לחמו מדייג. במיוחד עסק בציד כלבי ים ובהריגתם ובתחום זה נחל הצלחה רבה.

ערב אחד בעת שקשר את סירתו למזח ועשה דרכו לביתו ראה פרש מתקדם לעברו וקורא לו לעצור. הפרש היה זר לו.

"מה רצונך?" שאל אותו.

"אני בא אליך בשליחותו של סוחר עשיר הזקוק למספר רב של עורות כלבי ים. הוא שמע שאתה דייג מוכשר ורוצה להיפגש אתך עוד הערב כדי לסכם אתך את תנאי העסקה. הוא ביקש ממני להביא אותך אליו על גב סוסי ללא דיחוי."

המחשבה על הרווח הצפוי לו הניעה את הדייג להסכים להצעה. הוא התיישב מאחורי הרוכב והם יצאו לדרך. הסוס נישא קדימה בדהרה אדירה ובמהירות כה רבה עד שחשו את משב הרוח על פניהם, אף על פי שהרוח נשבה בגבם. לבסוף הגיעו אל צוק סלע שהתנשא על החוף ממש מעל הים. הרוכב עצר בעד סוסו ורמז כי זו התחנה האחרונה.

"אך היכן הוא האיש שדברת עליו?"

"תראה אותו בעוד רגע קט." השיב הרוכב ובעודו מדבר אחז בדייג ויחד עמו זינק אל תוך הים. מטה מטה שקעו הם אל קרקעית הים עד אשר הגיעו לבנין מוזר מכוסה צדפים ואצות ים ובצדו דלת קטנה. באותו רגע הבחין הדייג כי גם בן לוויתו וגם הוא עצמו הפכו לכלבי ים והם שוחים ישר לעבר הדלת. בתוך הבניין המוזר היו כלבי ים נוספים. כולם היו במצב רוח שפוף אך הם קיבלו את פניו בחמימות. מלווהו השמיע לפתע קול גרגור חזק שלשמעו נרעד הדייג בהיותו סבור שעוד רגע יטלו את חייו. הוא החל לבכות ולבקש רחמים.

"האם ראית אי פעם את הסכין הזו?" שאל אותו מלווהו בהציגו לפניו סכין גדולה. הדייג הביט בסכין וזיהה אותה כסכינו שלו, שיום קודם לכן תקע אותה בכלב ים בניסיון לצודו, אך הלה חמק ונמלט עם הסכין התקועה בו. הדייג לא העז להכחיש ולומר כי הסכין אינה שלו.

"ובכן", אמר כלב הים שליווה אותו, "כלב הים שתקעת בו את סכינך הוא אבי. הוא נפגע קשה ונאבק עכשיו על חייו. רק אתה תוכל לרפאו. זו הסיבה שהבאתי אותך לכאן."

הוא הוליך אותו אל תוך החדר הפנימי ושם שכב כלב ים זקן פצוע בבטנו. הדייג התבקש להניח את ידו על הפצע וכשעשה זאת נרפא הפצע כהרף עין וכלב הים הזקן חזר לאיתנו.

עתה הקיפה השמחה את כל כלבי הים שמסביב ומלווהו פנה אליו ואמר: "עכשיו אחזיר אותך ליבשה, אל משפחתך, אך ראשית יהיה עליך להישבע שלא תפגע עוד בכלבי ים עד יום מותך ולא תעסוק עוד בצייד."

לא היה זה תנאי קל, אך הדייג קיבל זאת על עצמו. מלווהו אחז בו והעלה אותו מעלה מעלה עד לפני המים. הוא נשף עליו והדייג חזר ולבש את צורתו האנושית. הם עלו על גב הסוס ודהרו כברק עד שהגיעו לבית הדייג. כאשר נפרד ממנו כלב הים הניח בידו מתנה בעלת ערך כה גדול עד ששוב לא נאלץ למצוא את מחייתו מדייג ומהרג של כלבי ים.

הערות:

סיםור עם סקוטי.

זכויות התרגום העברי שייכות ליואל פרץ

מילות מפתח:

סקוטלנד, כלב ים

לסיפור הבא

לסיפור הקודם