מס"ע

 

מרכז סיפורי עם ופולקלור

 

C. F. F

Center of Folktales and Folklore

 

חזרה לדף הראשי

חדש באתר

     אתר מס"ע צובר תאוצה. כמעט אין שבוע שלא מתווסף בו משהו לאתר. כדי להקל על הגולשים אני פותח מדור חדש שבו אפנה אתכם לדברים החדשים באתר וגם אמסור בקצרה חדשות הנוגעות לסיפור-סיפורים בארץ וברחבי העולם.

     אנשים רבים פונים אלי בשאלות ובבקשות בענייני סיפורים כמו איתור סיפורים ומקורות לסיפורים, או מציאת סיפורים בנושא מסוים, או הזמנה להרצאה או למופע סיפורים. אני תמיד שמח לעזור ולסייע כמיטב יכולתי. אתם מוזמנים לפנות אלי בטלפון או דרך תיבת הדואר שלי: yoelprz@netvision.net.il 8383510 – 04 / 507626 – 0507.

אינני גובה כסף עבור ייעוץ או סיוע (מלבד כמובן כשמדובר במתן הרצאה או מופע).

     אלו מכם שרוצים לקבל ממני מידע שוטף על חידושים באתר, מוזמנים להצטרף לרשימת המכותבים שלי בענייני סיפורי-עם על ידי פנייה בדוא"ל.

 

31/10/10

     היום התחלתי להעלות לאתר את ספרו של אהרון ילינק "בית המדרש" שפורסם במחצית במאה הי"ט. ילינק היה אחד הראשונים לפרסם עשרות מדרשים מתוך כתבי יד שהגיעו לידיו. אתם מוזמנים לקרוא שם את אגדת האפיפיור היהודי ואגדות נוספות.

10/10/10

     איזה תאריך מקסים! העליתי לאתר מקבץ של עשרה סיפורי אהבה מתוך ספרו של ר' יוסף שבתי פרחי, "עֹשה פלא" (אמצע המאה התשע-עשרה).

22/9/10

     נוספו לאתר 39 סיפורים מתוך "אוצר מדרשים" לר' דוד אייזנשטיין עם מלות חיפוש.

12/9/10

     שנה טובה! בקרוב יפתחו שני קורסי סדנאות להכשרת מספרים. הסדנה האחת היא מסגרת בית המדרש של קהילת מוריה סמוך למרכז חורב, חיפה. מדובר בקורס אקדמי לכל דבר בחסות אוניברסיטת חיפה ומוכר על ידה. בנוסף לכך הקורס מוכר לצורך גמול השתלמות.

     הקורס השני הוא סדנה למספרים במסגרת מרכז ההנצחה של קרית טבעון.

     שני הקורסים יפתחו לאחר סוכות.

     פרטים ראו בדף הראשי סדנאות למספרי-סיפורים בשנת תשע"ה.

     העליתי לאתר מאמר מפורט שלי על דמותו של "אחר" – אלישע בן אבויה. לכניסה הקישו: נכוה באור: פרשת חייו ומותו של אלישע בן אבויה – יואל פרץ

 

27/1/10

     הוספתי היום לאתר שלי קישור לאתר מופלא: תיאטרון הצלליות של סבתא שרה. אתם מוזמנים להיכנס ולגלוש.

3/1/10

     היום נוסף למדור "סיפורי עם/סיפורים ישראליים" סיפורה האישי של משפחה פלסטינאית מזכרייה. נראה לי שיש בסיפור זה עניין רב בכך שהוא מציג את מורכבות הבעיה הישראלית-פלסטינאית מזווית ראייה אישית מרתקת. זיכרונות מזכרייה

21/9/09

שנה טובה!

     בין הגולשים באתר ישנם רבים מן המגזר הערבי. אני שמח לבשר על פתיחתו של מדור חדש שאליו יועלו כמאה סיפורי עם בדווים שנאספו על ידי בעבודת שדה בצפון הארץ. המדור נועד בעיקרו לחוקרים ומכיל את הסיפורים הגולמיים כפי שהוקלטו מפי המספרים. כל סיפור מובא שלוש פעמים: (1) בערבית בתעתיק ערבי (2) בערבית בתעתיק עברי (3) בעברית. בעתיד הלא רחוק אביא גם את ההקלטות המקוריות בערבית כקובצי 3MP.

بدو الحكايات الشعبية  סיפורי עם בדוויים

     אני מתכוון להעלות לאתר שני סיפרי מעשיות וסיפורים לילדים שכתבתי בזמנו: "הנסיך מארגון" ו"ירושלים של סיפורים". עד כה העליתי שלושה סיפורים מן הספר הנסיך מארגון

הנסיך מארגון – סיפורים לילדים

 

11/9/09

היום נפתחו באתר שני מדורים חדשים: פרק מספר האגדה של ביאליק ורבניצקי ומקורותיו ומדור של שירי גרוטאות. אני מקווה שלפחות למדור זה אקבל תגובות מן הקוראים.

30/8/09

העליתי היום לאתר ספר נוסף: אגדות וסיפורי עם על טבע העולם – רובץ סיפורים הקשורים באקולוגיה. חלק מהסיפורים הופיעו גם במסגרות אחרות, אך כאן הם מופיעים בהקשרם האקולוגי.

26/8/09

     העליתי לאתר את שני ספרי "מנחת כלולות" – אוסף סיפורי אהבה המבוסס על סיפורי עם פרסיים ו"ספר סעודת המלכים" – קובץ סיפורי עם ממקורות שונים.

18/3/09

     התחלתי בפרויקט מקיף של העלאת קובץ הסיפורים והאגדות של מיכה יוסף בן גוריון (ברדיצ'בסקי), "ממקור ישראל" לאתר. עד כה הועלו כמאה סיפורים המהווים 10% מהקובץ. הפרויקט כולל גם מפתחות חיפוש על פי שם ועל פי מילות מפתח. אתם מוזמנים להציץ: ממקור ישראל.

     העלית למדור "סיפורי עם" סיפור עם יפני מקסים המספר איך באו העננים לעולם. העננים

 

16/2/09

     הוספתי לאתר סריקה של ספרו המרתק של הסופר אסד ביי "מסתרי קווקז", ספר שיצא לאור בשנת 1930, תורגם לעברית בשנת 1933 וזכויות היוצרים עליו פקעו. זוהי יצירה מרתקת מאוד קריאה המשופעת בתיאורים אנתרופולוגיים ופולקלוריים של עמי הקווקז. אני ממליץ לכם מאוד להציץ ולראות (אחרי שתתחילו לקרוא יהיה לכם קשה להפסיק – ראו הוזהרתם!). אפשר להיכנס גם מכאן: מסתרי קווקז

 

4/2/09

     הוספתי לאתר כתבה על מסעי לבהוטן – "על גג העולם". אתם מוזמנים לקרוא

     יזמתי פעילות חדשה בנושא סיפורים – "קהילות מספרות: הזמנה לאגדה" אתם מוזמנים להצטרף.

שנה טובה לכולכם.

מי שרוצה להאזין לברכתי לשנה החדשה – זמר סתיו מוזמן ללחוץ על הקישור הבא זמר סתיו

 

בברכה,

     ד"ר יואל פרץ

* * * * * * *

8/10/08

     התחלתי פרויקט חדש בשם "סיפורי לכלוכית" שבו אציג מקבילות של סיפור לכלוכית מכל רחבי תבל. כרגע העליתי ארבע מקבילות, האחת מקבילה ערבית נוצרית מארץ ישראל, השנייה מקבילה יהודית-תימנית, השלישית – ארמנית והרביעית – פרסית.

12/9/08

     העליתי לאתר ביצוע קולי שלי לסיפור אירי שתרגמתי מתוך ספרו של ג'וזף ג'ייקובס, "סיפורי עם קלטיים"

לגרסה המוקלטת הקישו:  גרסה מוקלטת

לטקסט המתורגם הקישו: טקסט מתורגם

העליתי לאתר תרגום שלי לסיפור עם גיאורגי (גרוזיני) בשם גְּבְטִיסַבָרִי, מתוך ספרה של מרג'ורי ווארדרופ (1909-1869), "סיפורי עם גיאורגיים". לטקסט המתורגם הקישו: גביטיסברי

     העליתי לאתר תרגום שלי לסיפור עם מונגולי, בשם שַׁרָאוּ, מתוך ספרו של ירמיהו קורטין, "מסע בדרום סיביר", 1909.

     לטקסט המתורגם הקישו שיראו

 

     העליתי לאתר סיפור ילדים נחמד שמנגינה בצידו. אתם מוזמנים לקרוא, להאזין לפס-הקול ולספר הלאה: כוחה של הכנסת אורחים

     בזמנו עשיתי עבודת שדה נרחבת על סיפורי ילדים בשבטי הבדווים בצפון הארץ. חלק מהסיפורים עובדו על ידי והתפרסמו בשתי חוברות של המועצה המקומית משגב וכבר מזמן אזלו מן השוק. לאחרונה העליתי אותם לאתר. הנה הרשימה: האיילה   חסן הפיקח

בת האמיר ואחיה הצבי צלצול פעמונים  העבד ובן האמיר  ברזלון  מחטבית 

שבע כלות לשבעה אחים  העני ואשת האמיר

     בימים אלה יצא לאור הספר "כוחו של סיפור: ספר היובל לאסע"י" (ארכיון הסיפור העממי בישראל). הספר יצא במהדורה מפוארת. מחירו לציבור 150 ש"ח. ניתן לרכשו כרגע ב-20% הנחה (120 ש"ח במקום 150 ש"ח) על ידי פניה ישירה לארכיון, אל ד"ר עידית פינטל טלפון 04-8240726. תגידו לה שאני שלחתי אתכם.

     הספר מכיל 54 סיפורי עם כשלכל סיפור צמוד מאמר מדעי. המאמרים הם פרי עטם של טובי חוקרי הפולקלור בארץ. מתאים למי שבאמת רוצה להעמיק בסיפור העממי ולא סתם מחפש סיפורים לספרם.

     פרופ' דן בן עמוס, מגדולי חוקרי הפולקלור בעולם, הוציא לאור (באנגלית) את שני הכרכים הראשונים של "Jewish Folktales" הראשון מוקדש ליהודי ספרד והשני ליהודי מזרח אירופה. בכל כרך מובא מדגם מייצג של 71 סיפורים עם הערות מדעיות מקיפות (כל כרך מכיל כ-700 עמודים!). המחיר לא זול, אבל סביר לעומת מה שהיה המחיר עם הפרסום  והוא עומד היום על 45 $  כ-150 ש"ח) לכרך. כל הסיפורים נלקחו מארכיון אסע"י.