מס"ע

 

מרכז סיפורי עם ופולקלור

 

C. F. F

Center of Folktales and Folklore

 

חזרה לדף הראשי

חזרה לפרח צחור

פרח צחור

 מסע בנתיבי הרומנסה

 עריכה. תרגום, הערות ודברי רקע

 

אבנר פרץ

ירושלים

1969

 

 

הקדמה למהדורה המחודשת

     האנתולוגיה הופיעה לראשונה בשנת תשמ"ט בשמונה המשכים כנספח לביטאון ועד הקהילות הספרדיות בירושלים. הופעתה נקטעה עם הפסקת הופעתו של הביטאון. היא שבה ונדפסה לאחר מכן בשמונה המשכים בכתב העת "מזרחה לשמש מערבה לירח" – כתב עת לסיפורי עם ולפולקלור בעריכת יואל פרץ. אני מקווה כי האנתולוגיה בהופעתה המחודשת תדבר אל לבם של קוראים חדשים ותאפשר להם לעמוד על ערכה הספרותי הרב של הרומנסה.

     אשר לתוכן הדברים - למרות הזמן שחלף אני עומד באופן עקרוני מאחורי הכתוב והחלטתי לא להכניס בו שינויים. פה ושם הייתי נוקט היום עמדה זהירה יותר, בעיקר בנושא השפעת הזמן ותהליך המסירה שבע"פ על יצירת השוֹנוּת בתוך קורפוס הרומנסות. הניסיון שצברתי מאז מלמדני כי חלק לא קטן מן השונות הנגלית לעינינו (ההבדל שבין גרסאות-אם) הוא פרי שונות קדומה הנעוצה עוד בראשית הופעתן של הרומנסות על אדמת ספרד ולאו דווקא תוצאה של שינויים שהתחוללו במהלך הדורות.

     התפתחות נוספת המשפיעה על הסתכלותי על הרומנסות שניתחתי לפני עשור, קשורה בהקמת בסיס הנתונים של אוסף השירים של מפעל הפולקלור של "ספרד". בסיס הנתונים הממוחשב הזה המנוהל במכון מעלה אדומים, שאני עומד בראשו, מכיל אפיון מפורט וטקסטים מלאים של 2882 שירים (בתוכם כ-700 רומנסות) שהוקלטו בשנות השבעים בשיתוף עם קול ישראל מפי מידענים יוצאי התפוצה הספרדית בישראל. זהו האוסף הגדול מסוגו בעולם. בסיס הנתונים הוקם בהנחיה מדעית של מכון אריאס-מונטאנו במדריד. הוא מאפשר חיפוש וחיתוך יעיל על פי מאפיינים שונים לרבות התמליל (עד לרמה של מופעים של מלה בודדת או צרוף מלים) ומעניק עומק רב ופרספקטיבה רחבה להתבוננות ועיון משווה ברומנסות.

     הסימון F-LAD מציין את מקומה של הרומנסה בבסיס הנתונים הנ"ל. קוראים המעוניינים במידע נוסף על בסיס הנתונים מוזמנים לפנות אלי.

 

                                                                       אבנר פרץ (תשס"ב) 

להמשך