מס"ע

 

מרכז סיפורי עם ופולקלור

 

C. F. F

Center of Folktales and Folklore

 

חזרה לדף הראשי

חזרה לדף סיפורים

סיפורי עם

סיפורים יהודיים

סיפורי עם של יהודי צפון אפריקה

 

על מה העולם עומד

     פעם אחת כאשר אהרון הכהן, אחיו של משה רבנו, הקריב ביום הכיפורים פר בבית המקדש, קפץ הפר מתחת לידיו של אהרון והרביע פרה. המליטה פרה זו עגל חזק ובריא מאין כמוהו. לא עברה שנה והעגל גדל והיה עצום יותר מכל העולם כולו.

     לקח אלוהים ישתבח את העולם ושם אותו על קרנו של פר זה. עומד לו הפר ומחזיק את העולם על קרנו כל הימים, כי זהו רצונו של הקדוש ברוך הוא. אבל יש ואנשים חוטאים, החטאים קשים והעולם נעשה כבד מהם. אז מתעייף הפר הרבה מן המשא הכבד, ומה הוא עושה? הוא זורק את העולם ומעבירו מקרן לקרן בתנועת ראש. אז באות לעולם רעידות אדמה, המלוות רעש גדול. הרבה אנשים רשעים מתים ואתם חטאיהם הכבדים. ושוב קל לפר, והעולם עומד יציב על הקרן האחת.

     כך מגלגל הפר מדי פעם בפעם את העולם מקרן לקרן, וגורם לרעידות אדמה ולאסונות אחרים לא עלינו. והחטאים מתנערים.

     ואם תשאלו, למה דווקא על קרן פר? אשיב: כדי שבני אדם ידעו את הסכנה ויראו עד כמה הם תלויים בחסדי אלוהים. אם יקיימו את המצוות ויקדשו את שמו יתברך יום יום, יעמוד הפר במקומו ועל קרנו ישאר עולמנו קבוע, יציב ושקט.

____________________________

הסיפור נלקח מתוך האנתולוגיה "שבעים סיפורים וסיפור מפי יהודי מרוקו" בעריכת דב נוי, הוצאת "בתפוצות הגולה" ירושלים תשכ"ד 1964. נרשם על ידי יצחק וקסלר מפי שלמה חזן יליד נימלאל שבהרי האטלס. הרישום המקורי באוסף אסע"י 4396.