מס"ע

 

מרכז סיפורי עם ופולקלור

 

C. F. F

Center of Folktales and Folklore

 

חזרה לדף הראשי

חזרה לדף סיפורים

סיפורי עם

סיפורים יהודיים

סיפורי עם של יהודי ספרד

 

זמיר נחת בגנך

     לאדם אחד היה בן לא יוצלח. כאשר הגיע הבחור לפרקו בא השדכן והציע לאב כלה לבנו. האב הסכים ונקבע מועד לביקור אצל משפחת הכלה.

     האב ידע עם מי יש לו עסק. ביום המיועד קרא לבן ואמר לו: "ראה בני, אנו עומדים היום לבקר אצל המשודכים. כדי שלא יראו מהרגע הראשון איזה בול עץ אתה, נשחק משחק מסוים: כשנשב לסעודה יגישו לנו בודאי אורז. אני אניח לכמה גרגירים ליפול על זקני ואתה תעיר לי בלשון רמזים: 'אדוני, אבי, זמיר נחת בגנו.' אני אנקה את הגרגירים וכולם יתפעלו מחכמתך. הבנת מה אמרתי?"

     תוך כדי דיבור נזקק האב לצרכיו ונכנס אל בית הכבוד ומשם המשיך לדבר אל בנו: "זכור היטב את המלים: אדוני אבי, זמיר נחת בגנו!"

     השנים הגיעו לבית הכלה והכל התנהל כמצופה. בשעת הסעודה הניח האב לכמה גרגרי אורז ליפול על זקנו והסתכל על בנו. אך הבן, נמחו המלים מזיכרונו, מתפתל על כיסאו ושותק. האב נותן בו מבט זועם ובועט בו מתחת השולחן. סוף סוף מתעשת הבן ואומר: "אדוני אבי, הדבר הזה שדברת עליו כשהיית בבית השימוש נמצא על הזקן שלך..."

____________

על פי הסיפור "אב ובנו שהגיעו לכלל הבנה" בספרו של יצחק מוסקונה, "סיפורי ספרד" – סיפורי עם ואנקדוטות מאוצר הפולקלור של יהודי ספרד בבולגריה. הוצאת מעריב 1985.