חזרה לדף הראשי של מכון מעלה אדומים

 

מכון מעלה אדומים

בסיסי נתונים אינטרנטיים

ד"ר אבנר פרץ

 

 

במכון מעלה אדומים מתנהלים מזה שנים בסיסי-נתונים בתחומים שונים של חקר הלאדינו, בהם:

1. בסיס-נתונים של פתגמים המונה כ-12,000 פתגמים, שנרשמו בידי המידענים עצמם, רובם במחצית השנייה של המאה העשרים, חלקם מתוך כתבי יד קדומים יותר, בהם כאלה הכתובים בסוליטריאו. אלה מהווים חלק ממאגר של כ-20,000 פתגמים המצוי במכון.

2. בסיס-נתונים של מפעל הפולקלור של ספרד ובו 2880 שירים (רומנסות, קאנטיגאס, קופלאס) שהוקלטו מפי מאות אינפורמנטים.

3. בסיס-נתונים של ספריית מכון מעלה אדומים.

4. בסיס-נתונים של שירי השבתאים (אתחלתות, כותרות וכו') שבכתבי היד השונים הנמנים עם הסוגה הזו.

5. בסיס-נתונים של מילון "לשון מאספמיא" לאדינו-עברי.

 

למרבה הצער השימוש בכלי מחשוב מתקדמים בענפים רבים של מדעי הרוח (ובהם חיקרי לאדינו) אינו רחב ונפוץ דיו. במקרים רבים, השימוש שעושים חוקרים בטכנולוגית המידע מצטמצם לשלושה היבטים: עיבוד תמלילים, דואר אלקטרוני וחיפוש באינטרנט. גם כאשר מדובר בקורפוסים גדולים של חומר, נוקטים עדיין חוקרים רבים בשיטות מיושנות למדי, שנהגו לפני עידן המחשוב המודרני, ואינם מודעים לאפשרויות הרחבות הנפתחות לפניהם בניצול נכון של טכנולוגית המידע.

עד כה הוגבלו בסיסי הנתונים הנ"ל של המכון למחשבי המכון בלבד והקשו על נגישות וזמינות החומר לחוקרים, תלמידי מחקר וחובבים. אנו צועדים עתה צעד גדול קדימה בהפיכת בסיסי הנתונים הללו לבסיסי נתונים אינטרנטיים, פתוחים לשימושם של גולשים הנכנסים לאתר שלנו.

המהפך הזה אינו מובן מאליו. הוא כרוך בהשקעה רבה של זמן ומשאבים. הוא מתאפשר עתה בזכות פועלו של אדם בודד, אחי ד"ר יואל פרץ, אשר התמסר בחודשים האחרונים לבניית הכלים הנאותים להסבת מאגרי המידע לבסיסי נתונים אינטרנטיים וימשיך ללוות את המיזם הזה ואת שלבי המימוש השונים שלו. הוא ראוי למלוא ההערכה על פועלו זה. המשתמשים שיחשפו בזמן הקרוב לבסיסי הנתונים האלה חבים תודה גדולה לא רק למי שהקים בנה וניהל במשך שנים את מאגרי המידע האלה, אלא גם למי שאפשר את פתיחתם לשימוש רחב של שוחרי תרבות הלאדינו על גבי האינטרנט.

אנו פותחים מפעל זה בשלב הראשון של בסיס-נתונים לפתגמים – 5300 פתגמים ממופתחים ומשויכים ל"משפחות" (ר' להלן בתיאור מפורט של המיזם) ומקווים להתקדם גם לשלבים הבאים ולבסיסי הנתונים האחרים.